Dec 04, 2021  
2021-2022 Academic Catalog 
    
2021-2022 Academic Catalog

Boards, Personnel and Advisory Committees



Board of Trustees 2021-2022

Chair: Patrick Gulick, Kalispell, MT
Vice-Chair: Shannon Lund, Kalispell, MT
Secretary: Callie Langohr, Kalispell, MT
Members: Kelly Stimpson, Bigfork, MT
  Peter Akey, Whitefish, MT
  Lyle Mitchell, Columbia Falls, MT
  Mark Holston, Kalispell, MT

 

 

 

 

Flathead Valley Community College Foundation, Inc.

Board of Directors

Walter Kuhn, Chair
Jessica Hanson, Vice Chair
Tracy Freeman, Treasurer
Justin Sliter, Past Chair
Shannon Lund, Boad of Trustees Liaison
 

Russell Barnes Cindy Lewis
Meredith Boulter Kim Nystuen
Frank Garner Marylou Patterson
Kirk Gentry Chris Ridder
Nancy Gordley Alan Stinson
Mark Johnson Diane Morton Stout
Natalie Keller Muffie Thompson
Joe Kola Debbi Waldenberg
Patrice LaTourelle Suzy Williams
Donna Lawson  

Associate Board

Lin Akey Dorothy Laird
Josh Auerhammer Denise Lang
Kathy Barkus Carol Larson
John Bowdish Tom McElwain
Diane Conradi Kathy Mercord
Sally Elliman Leslie Mercord
Carla Fisher Aaron Mower
Mary Gibson Lisa Schnee
Megan Gordley Margie Simpson
Lynne Hilleboe Roger Somerville
Chris Hyatt Ellie Stimpson
Lil Laidlaw Pat Winkel
  Darrell Worm

Ex Officio Members

Jane Karas, President, FVCC
Beckie Christiaens, Vice President/Chief Financial Officer, Finance and Administration

Administration and Full-time Faculty

A I B I C I D I E I F I G I H I I I J I K I L I M I N I O I P I Q I R I S I T I U I V I W I X I Y I Z

Flathead County Campus

Janice Alexander
Professor, Chemistry/Forensic Science/Mathematics
Chair, Math and Science Division
PhD, University of Virginia
BS, Michigan State University

Duane Anderson
Executive Director, Information Technology
MS, University of Oregon
BS, Montana State University

Benjamin Barckholtz
Associate Professor, English
MA, Central Michigan University
BS, Northern Michigan University

James Boger
Professor, Physics
MS, Montana State University
BS, Utah State University

Beckie Christiaens
Vice President of Administration and Finance/CFO
MPA, BS, University of Montana

Chris Clouse
Vice President of Academic and Student Affairs
PhD, BA, University of Montana
MS, New Mexico State University

Erika DeCree
Faculty, Nursing
M.S., Wright State University
B.A., Albion College

Christine Degenhardt
Associate Professor and Program Director, Medical Assistant
CMA, American Association of Medical Assistants
AA, AAS, Flathead Valley Community College

Timothy Eichner
Professor, Surveying/Natural Resources
MS, East Stroudsburg University
BS, State University of New York College of Environmental Science and Forestry
AA, Keystone College

Lori Elwell
Associate Professor, Anatomy and Physiology
MA, Western Michigan University
BA, Westmont College

Jessica Ennist
Associate Professor, Chemistry
PhD, Montana State University
BS, SUNY Old Westbury

Heather Estrada
Associate Professor, Agriculture
PhD, BS, University of Alberta

Karen Glasser
Executive Director, Human Resources
MPA, Northern Arizona University
BA, University of Oregon

James Goudy
Associate Professor, Computer Science
MS, Dominican University
BA, University of Toledo

Susan Guthrie
Associate Professor, Art
MA, New York University
BS, University of Montana

Carlin Hale
Assistant Professor, Substance Abuse Counseling
MS, Oregon State University
BS, Southern Oregon University

Richard Haptonstall
Associate Professor, Theatre/Music
MFA, Humboldt State University
BA, Dickinson State University

Douglas Harling
Associate Professor, Jewelry
MFA, Southern Illinois University Carbondale
BA, University of North Carolina at Charlotte

Janice Heil
Associate Professor and Program Director, Physical Therapist Assistant
MA, BA, The College of Saint Scholastica

Donald Hickethier
Associate Professor, Mathematics
PhD, MS Oregon State University
BS, Montana College of Mineral Science and Technology

Connie Hitchcock
Associate Professor, Business
MBA, Vanderbilt University
BS, University of Southern California

Anita Ho
Associate Professor, Geology/Geography
PhD, University of Oregon
BA, Carleton College

Robyn Hoggatt
Assistant Professor and Program Director, Surgical Technology
BAS, AAS Montana Tech
AAS, University of Montana

Lowell Jaeger
Professor, Language Arts
MA, MFA, University of Iowa
BS, Northern Arizona University

Jane Karas
College President
PhD, Heller School, Brandeis University
BA, Wellesley College

Charles Katerba
Assistant Professor, Mathematics
MA, PhD, University of Montana
BS, Northern Arizona University

Ronnie Laudati
Professor, Accounting/Business
MBA, St. John’s University
BBA, City University of New York

R. Joe Legate
Professor, Speech/Drama
MFA, University of Southern Mississippi
MA, BSE, Arkansas State University

Liisa Lommatsch
Faculty, Nursing
M.S./ B.S., Western Governors University​

David Long
Associate Professor, Chemistry
PhD, California Institute of Technology
BS, Pennsylvania State University

Philip MacGregor
Professor, Computer Applications/Accounting
Ed.D. University of Montana
MS, BS, University of North Dakota

Molly Maxwell
Associate Professor, Mathematics
PhD, MS, University of Minnesota
BS, Massachusetts Institute of Technology

Mirabai McCarthy
Associate Professor, Plant Biology
PhD, MS, Miami University
BS, Lyndon State College

Amatzya Mezahav
Associate Professor, Sociology
PhD, University of Oregon

Stephanie Paidas
Associate Professor, Psychology
Chair, Social Science Division
PhD, MA, Pacifica Graduate Institute
MA, University of Montana
BA University of Adron

Ryan Pitts
Assistant Professor and Program Director, Paramedicine
BSN, Western Governors University

Effat Rady
Associate Professor, Engineering/Mathematics
PhD, MS, Massachusetts Institute of Technology
BS, Cairo University

Conrad Rauscher
Associate Professor, English
Chair, Humanities Division
MA, University of Nevada, Reno
BA, Flagler College

Dawn Rauscher
Associate Professor, Web Technology and Graphic Design
Chair, Business Division
MEd, University of Georgia
BS, Embry-Riddle

David Regan
Associate Professor, Ceramics
MFA, Alfred University
BFA, Rochester Institute of Technology

Christina Relyea
Associate Professor, Natural Resources
PhD, Idaho State University
MS, University of Central Arkansas
BS, University of Arkansas

Julie Robertson
Associate Professor, Physical Therapist Assistant
MS, Pacific University
BA, University of Notre Dame

Brenda Rudolph
Professor, Business Education
MBA, University of Montana
BA, University of Northern Colorado
Medical Coding Certificate

Karla Ryan
Associate Professor, Human Biology
MA, University of Bridgeport
BS, University of Wisconsin

Nicole Sanford
Associate Professor, Music
MA, Washington State University
BA, University of Montana

Michael Severino
Associate Professor, Mathematics
PhD, MA, University of Montana
BA, William Paterson University

Mike Skinner
Associate Professor, Criminal Justice
MS, National University
BPA, University of Mississippi

Charles Taylor
Associate Professor, Anatomy and Physiology
Chair, Health Science Division
MS, New York Chiropractic College
BS, University of Southampton

Eliza Thomas
Associate Professor, Education
MA, University of Colorado
BA, University of Montana

Laura VanDeKop
Professor, Mathematics
MS, BS, Montana State University

Sarah Wangerin
Faculty, Nursing
M.S.N., Western Governors University
B.S.N., Montana State University
B.A., University of Great Falls

Erin Wenner
Associate Professor, Mathematics
MS, Montana State University
BA, University of Montana

Adam Wenz
Professor, Chemistry
MS, BS, Montana Tech

Emeritus Administrator

Faith Hodges
MBA, BS, University of Montana
AAS, Flathead Valley Community College

Kathy Hughes
MEd, North Texas State University
BS, Southern Methodist University

Emeritus Dean

Mr. William McClaren
MA, Columbia University
AB, Colorado State College of Education

Emeritus Faculty

Dr. Robert Beall
PhD, MS, University of Montana
BS, University of Michigan

Dr. Alexander Blood
DSc, Colorado School of Mines
BS, University of Virginia

Mr. Richard Champoux
MA, BA, University of Montana

Mr. Reginald DuMontier
MA, University of North Dakota
BA, University of Montana

Mr. Donald Garner
MS, BS, Brigham Young University

Mr. Thomas Jay
MA, BA, Northern Arizona University

Dr. Mel Jordan
PhD, University of Wyoming
MA, BA, Adams State College

Dr. Sue Justis
PhD, MS Miami University
BA, Ottowa Univeristy

Dr. Ivan Lorentzen
EdD, MA, University of Montana
MS, BS, Montana State University

Mr. Michael Ober
M.L.S., University of Denver
M.A./ B.A., University of Montana

Dr. Jeanette Oliver
PhD, MS, BS, Purdue University

Mr. John Rawlings
BEd, Torrens College
MFA, University of Guanajuato

Mr. William Rossiter
MA, BA, Marquette University

Mr. Richard Schaus
MS, Naval Postgraduate School
BS, University of Michigan

Dr. David Scott
EdD, University of Montana
MDiv, Garrett Theological Sem., Northwestern University
BA, University of Alabama

Mr. George Shryock
EdS, University of Montana
MA, BS, Idaho State University

Dr. Robert Zahrobsky
PhD, University of Colorado
BA, University of Illinois

Advisory Boards

Career and Technical Education Advisory Board Membership

Accounting Technology

Julie Adkins - Julie M. Adkins, CPA
Amy Elletson - FVCC Business Services
Lindsay Osler-Caudle - Pluss Software, LLC
Debbie Solomon -  Bookworm, LLC

Agriculture

Brian Bay - H.E. Robinson Vo Ag Center, Kalispell
Brooke Bohannon - Wicked Good Farm and Produce, Whitefish
Pat McGlynn - Montana State University Extension, Kalispell
Brent Owens - FVCC Eagle’s Nest, Kalispell
Mary Stein - MSU Sustainable Food and Bioenergy Systems, Bozeman
Dr. Jessica Torrion - MSU Northwestern Ag Research Center, Kalispell
Rebecca Ulizio - Two Bear Farm, Whitefish
Jim Watson - Springbrook Ranch, Kalispell

Biotechnology

Jon Cuthbertson - Montana Environmental Lab
Jerry Manning - FVCC
Sharon Peterson - Montana BioScience Alliance
Ruth Wrightsman - FVCC

Brewing Science and Brewery Operations

Ryan Conway - Fulton Beer, Minneapolis, MN  (Class of 2019)
Kennden Culp - Matchwood Brewing
Matt Dagle - Flathead Lake Brewing Company
Mike Elliot - Phillipsburg Brewing
Darin Fisher - Backslope Brewing Company
Robert Gambino - Flathead Lake Brewing  (Class of 2017)
Tyler Glidden - Kalispell Brewing
Scott Hines - Flathead Lake Brewing (Class of 2019)
Warren MacLaine - Origin Malting and Brewing (Class of 2020)
Sam Milne - BrickWest Brewing
Marty Vollmer - Sacred Waters Brewing (Class of  2019)
Curt Zygmond - Free Fall Brewing (Class of 2019)

Business, Small Business, and Entrepreneurship

Rayne Hoover - JCCS Consulting
Cindy Jones - Kalispell Public Schools
Margaret Lekander - Wheaton’s
Jerry Meerkatz - Montana West Economic Development
Klaus Pfeifer - Kettle Care Organics
Jeremy Presta - Parkside Credit Union
Lisa Slagle - Wheelie Creative

Criminal Justice

Lori Adams - Kalispell Municipal Court
Travis Ahner - Flathead County Attorney
Bill Dial - Chief Whitefish Police Department
Brian Heino - Flathead County Sheriff
Doug Overman - Chief, Kalispell Police Department
Clint Peters - Chief, Columbia Falls Police Department
David Powell - Montana Probation and Parole

Culinary Arts

Chef Andy Blanton - Café Kandahar
Jim Chapman - Xanterra
Blu Funk
Jeremiah Hook - Xanterra
Martin Lewis - Flathead Lake Lodge
Andre Mehan - Averill Hospitality
Phil Mendoza - Tamarack Brewing
Randy Neitzel - Glacier Park Pursuit Collection
Bettina Patyk - Beargrass Bistro
Kevin Pitt - Flathead Lake Marina
Doug Reed - Whitefish Lake Restaurant
Dane Regan - FVCC
Jacob Robertson - Iron Horse
Chef Andrew Slomba - Montana Club
Cory Utterback - Glacier Restaraunt Group
Ryan Weller - Tamarack Brewing

Early Childhood Education

Renee August - The Nurturing Center
Lisa Bell - Children’s House Montessori
Brent Benkelman - Hedges Elementary
Collette Box - Discovery Development Center
Trevor Dahlam - Olney Bissell Elementary
Luke Lavin - FVCC
Marcy Otten - Northwest Montana Head Start
Gen Sauter - Program Graduate
Sherrie Smith - Retired Early Childhood Professional
Cindy Staughn - Nurturing Center
Jen Stein - Edgerton Elementary
Cherie Stobie - Northwest Montana Educational Cooperative

Electrical - Electronic Technology

Kyle Cram - Weyerhaeuser
Ed Ek - American Electric
Josh Eliott - Eliott Electric
Russ Heaton - Heaton Electric
David Hermann - Eyehear
Richard Ruonavaara - American Electric
Joe Schrader - City of Kalispell, Water Resources
Kurt Simonson - Simco Electric

Firearms Technology and Finishing

KK Jense - Proof Research
Chris Parson - FVCC
Jeff Sipe - Montana Rifle Company
Jim Wright - Proof Research
Fred Zeglin - FVCC

Goldsmithing and Jewelry Arts

Tony Asa - Independent Goldsmith
Susie Burch - FVCC
Janet Fischer - FVCC Instructor
Nathaniel Gilham - FVCC Instructor and Graduate
Vivian Goodnight - FVCC Alum
Jill Goodson - Gemvision
Wayne Hammer - Vizit, Inc.
Karen Kolar - FVCC Instructor
Benjamin Mattison - FVCC Graduate
Murphy McMahon - Murphy McMahon & Co.

Graphic Design

Cindy Branch - 406 Woman
Gina Gagnon - Snowghost Design
Dwayne Harris - Flathead Beacon
Jeremiah Martin -The Zane Ray Group
Raquel Mayer - Quel Design
Lisa Slagle - Wheelie Creative Design LLC

Health Care Office Management and Medical Coding

Amanda Broulette - Medical Coder
Luke Lavin - FVCC Apprenticeship Coordinator
Moriah Probert - KRMC
Sheila Riley - Billing Network
Brooke Sagen - Medical Coding Supervisor, Medical Coding Instructor
Barb Secher - Medical Coder

Heating, Ventilation and Air Conditioning (HVAC)

Chris Compton - HVACREDU
Scott Hinkley - Advanced Refrigeration
Randy Schelling - Airworks
Jim Thramer - Advanced Refrigeration
Dave Waldenberg - Central Heating, Plumbing, Cooling, and Electrical
Diane & Bill Yarus - Airworks

Heavy Equipment Operator

Jeff Claridge - LHC
Dave Landstrom - MT Fish Wildlife and Parks
Steve Settle - Settle Construction
Dave Weaver - Hanson Trucking
Mike Wilson - Timberlake Construction

Industrial Machine Technology

Karl Gross - Converting Equipment International
Glen Harrison - Defiance Machine
Bruce Howard - Diversified Plastics
Ken Johnson - CM Manufacturing
Jon Kuntz - Applied Materials - Birch Grove
Casey Malmquist - SmartLam
Dustin Nelson - Boeing
Jasmine Rusnell - Diversified Plastics
Greg Smith - Thompson Precision

Information Technology and Security

Joseph French - Eckstrom Consulting
Sean Lohr - North Valley Hospital
Aaron Mower - National Flood Services
Gil Parsons - Flathead County
Dean Walseth - Kalispell Regional Hospital

Medical Assistant

Dr. Craig Harrison - Kalispell Gastroenterology, KRMC
Stacy Isch-Koester - Community Member
Barb Johnson - KRMC Recruiter
Keila Johnson - Graduate, Northwest Family Medicine
Sam Kujala - FVCC Administration
Kelly Leaser - FVCC Instructor
Rita Nixon, CMA (AAMA) - Family Health Care, KRMC
Lisa Paulson - Graduate, Neuroscience and Spine Institue
Charles Taylor - FVCC Faculty
Misty Taylor - Graduate, Digestive Health Institute of Montana

Medical Laboratory Technology

Janice Alexander - Flathead Valley Community College
Terri Benedict - North Valley Hospital Laboratory Manager
Adam Birks - Kalispell Regional Medical Center Laboratory Director
Jon Cuthbertson - Public representative, MEA Labs
Andrea Goff - Laboratory Business Operations Supervisor
Shelley Graham - LIS Supervisor
Stephen Jensen - KRMC Phlebotomy Supervisor
Donna Koester - Hematology Supervisor
Terry Kotrla - FVCC Program Director
Teresa Ladenburg - Chemistry Supervisor
Erin Meeks - Transfusion Service Supervisor
Rose Overcast - Microbiology and Molecular Supervisor
Denise Pacovsky - FVCC Full Time Faculty
Diane Praxel - KRMC  Processing Supervisor
Max Schroeckenstein - Family Healthcare Lab Supervisor

Natural Resources Conservation and Management

Karl Anderson - Flathead National Forest
Fred Bicha - City of Kalispell Parks and Recreation
Mark Boardman - Stoltz Land and Lumber Co.
Heidi Fleury - Lake County Conservation District
Dave Jones - DNRC
Jim Kranz - Plum Creek Timber (retired)
Daniel Leavell - Kootenai National Forest
Carol Treadwell - Bob Marshall Wilderness Foundation
Jim Williams - Fish, Wildlife and Parks
Lorrie Woods - Plum Creek Timber

Nursing Programs

Krista Andrews - Flathead Community Health Center
Lisa Dennison - Flathead County Health Department
Shilo Fritz - Brendan House
Molly Johnson - Dialysis Clinic
Dr. TC Origitano - Neuroscience and Spine Institute
Kathy Ray - Montana Veteran’s Nursing Home
Cheryl Richards - North Valley Hospital
Myrna Ridenour - FVCC
Brent Smith - Libby Care Center of Cascadia
Suzy Williams - FVCC Foundation
Pat Wilson - Kalispell Regional Healthcare
Stacy Wood - Cabinet Peaks Medical Center

Paramedicine

Justin Bartels NRP- ALERT
Bob Blair, MD - Silvertip Emergency Physicians
James Boyce - Evergreen Fire and Rescue
Jon Campbell - Kalispell Fire Department
Chris Clouse - FVCC
Mike Cullen- Polson and Ronan Ambulance
Chuck Curry - Flathead County Sheriff’s Office
Todd Johnson, MD - Silvertip Emergency Physicians
Joe Page - Whitefish Fire
Dick Sine, NRP-Flathead County EMS Office
Lance Westgard - Three Rivers EMS
Cole Williams - Program Graduate
Pat Wilson, RN - KRMC

Personal Trainer

Dara Dobson - The  Summit
Sue Justis - FVCC
Stu Levitt - The Summit
Cathy Lisowski - The Summit
Craig Schmidt - Bigfork Athletic Club
Troy Schultz - M Team

Pharmacy Technology

Leila Avery - Walmart Pharmacy
Harley Brotherton - North Valley Hospital
Mark Donaldson - KRMC
Randy Jensen - Walgreens Pharmacy - Kalispell
Gary Morrison - The Clinical Pharmacy
Andy Norbeck - Walgreens Pharmacy - Whitefish
Tobey Schule - Sykes Pharmacy
Becky Stillo - Alpine Ridge Pharmacy
Wendy Sunde - Kmart Pharmacy
Tera Thorderson - The Clinical Pharmacy
Jerod Vradenburg - Safeway Pharmacy
Mark Walters - Shopko Pharmacy
Renee Wilkonski-Larson - Glacier Ridge Pharmacy
Jason Williams - Smith’s Pharmacy - Columbia Falls
John Wisher - Smith’s Pharmacy - Kalispell

Physical Therapist Assistant

Kristina Bieber - Riverbend Physical Therapy
Joe Bilau - KRMC
Lori Elwell - FVCC
Lynnell Finley - Advanced Rehabilitation Services
Kim Givler - Professional Therapy Associates
Lori Graybill - Brendan House
Patrick Gulick - Orthopedic Rehabilitation
Dorene Hay - KRMC
Sandra Johnson
Alisa Kristensin - Summit Outpatient PT
Kathleen Linney - Acute Physical Therapy, KRMC
Katherine Major - Mountain Physical Therapy
Kelly Malmin - Professional Therapy Associates
Amanda McDonald - Precision Physical Therapy
Keith Ori - Orthopedic Rehabilitation
Candy Van Frachen - Immanuel Lutheran Home

Radiologic Technology

Cathy Allard - FVCC
Karrie Bolivar - FVCC
Richard Friedman, MD - KRMC
Chelsea Glantz-Thramer - KRMC
Bree Hoerner - KRMC
Adam Ruther - KRMC
Karla Ryan - FVCC
Calvin Sphuler - KRMC
Holly Strey – KRMC
Ty Weber - KRMC

Substance Abuse Counseling

Laura Dickerson - Dickerson Counseling
Chad Kingery - Alpenglow Clinic
Pam Liccardi - Oxytocin
Ann McWilliams - Gateway Community Services
Mary Jane Seefeldt - Western Montana Mental Health Center

Surgical Technology

Cathy Allard - FVCC
Cara Boka, CST - KRMC
Ben Boulter - Kalispell Oral Surgery
Ben Dykstra, MD - NW Montana Surgical Assoc., PC
Lori Elwell - FVCC Health Science Division Chair
Terry Kramer - Kramer Enterprises, Inc.
Sue LeBlanc - Health Center Northwest
Tymber Liehr - Program Graduate
Rob Romanelly - North Valley Hospital
Christina Sullivan - Program Student
Jason Wojciechowski - KRMC

Surveying

Erika Bachurski, LSI - Robert Peccia & Associates
Ted Belcer, PLS - MDOT
Jeff Bell, PLS - MDOT
Andy Belski, PLS - River Design Group
Bryan Block, PLS - Block’s Surveying
Dan Brien, PLS - Sands Surveying
Robert Brown, PLS - RAB Surveying
Marc Burkhart, PLS - Flathead National Forest
James Burton, PLS
Sam Cordi, PLS - Sam Cordi Land Surveying
Michael Drenth, PLS - Eby & Associates
Jane Eby, PLS, PE - Eby & Associates
Bob Erickson, PLS - Jackola Engineering
Olaf Ervin, PLS - O C Ervin Land Surveying
Ron Gardner, PLS - TD&H Engineering
Richard Goacher, PLS - Goacher & Associates
Dawn Marquardt, PLS - Marquardt & Marquardt
Ryan Mitchell, PLS, PE - Robert Peccia & Associates
Josh Nelson, PLS - Sands Surveying
Jamie Reed, PLS - Sands Surveying
Mark Roedel, PLS - MDOT
Tom Sands, PLS - Sands Surveying
Thomas Sibson, PLS - Sam Cordi Land Surveying
Jason Smith, PLS - Robert Peccia & Associates
S. Richard Smith, PLS - Smith Surveying
Jay Squire, PLS - Jay Squire Land Surveying
Brian Sullivan, PLS - F & H Land Surveying
Richard Swan, PLS - TD&H Engineering
Greg Thurston, PLS
Jim Turner, PLS - MDOT
Jeff Underwood, PLS
Darrell Vermilyea, PLS - MDOT
Ian Wargo, PE, LSI - Robert Peccia & Associates
R. Kim Wunderlich, PLS - Glacier Surveying

Web Technology

Reed Gregerson - The Zane Ray Group
Amanda Guy - Wheelie Creative Design, LLC
John Klippel - American Web Design
Andrea Korb - Whitefish Web Design
Peter Lanier - Flathead Beacon
Blake Stout - Torrent Technologies

Welding

Dan Beaman - Old School Ironworks
Coby Carlson - Carlson Fabrication
Phil Eisenzime - American Gas & Welding
Dennis Horn - Horn’s Metal Works
Jon Kuntz - Applied Materials
James Mower - NORCO
T. J. Naldrett - Nomad
Jack Stoken - Pacific Steel and Recycling
Scott Yarde - Countryside Welding